Jul 23, 2024  
Reynolds Community College Catalog 2024-2025 
    
Reynolds Community College Catalog 2024-2025

College Organization



Virginia Community College System

Dr. David Doré, Chancellor

State Board for Community Colleges

Terri Thompson, Chair

Michael Eric Wooton, Vice Chair

Edward C. Dalrymple, Jr.
David Elmore
Dr. Sasha Gong
Jeffrey V. Haley
Mark J. Hourigan
Wiley Johnson
Maurice Jones
Peggy Layne
Bruce Meyer
Anthony “Tony” Miller
Alethea “AJ” Robinson
Jeremy Satterfield
Michel Zajur

Reynolds Community College 2024-2025 College Board

Mary L. Studevant, Chair
Peter Blake
Dr. Barbara Brown
Bo Bundrick
Dr. Brenda J. Drew
Dr. Rajendra R. Dubey
Allison M. Feinmel
Dr. Stephen A. Geyer
Kathy Graziano
Jeffrie Hedrick

Owen M. Matthews, Vice Chair
Anne McDougall
Dr. Emmy S. Ready
Monica L. Smith-Callahan

Dr. Paula P. Pando, President, Ex Officio


Gerald E. Kilgore, College Board Member Emeritus
Mark A. Creery, College Board Member Emeritus

College Administration

President’s Executive Cabinet

Paula P. Pando, President
Amelia M. Bradshaw, Vice President of Finance and Administration and Chief Financial Officer
M. Elizabeth Creamer, Vice President of Workforce Development and Credential Attainment
Lori J. Dwyer, Vice President of Academic Affairs and Chief Academic Officer
Lindsay Lane Robinson, Vice President of Institutional Advancement and Executive Director of College Foundations
Jennifer Mezquita-Macaia, Vice President of Enrollment Management and Student Success
Cherie Parson, Associate Vice President of Human Resources/Chief Human Resources Officer
Sean J. Terrell, Associate Vice President of Research, Planning, and Grants
Ann M. Bushey, Recording Secretary and Executive Assistant to the President

Reynolds Community College

Paula P. Pando, President

Vice President of Community College Workforce Alliance (CCWA)

Anna K. Danese, Director, Network2Work
Kathy L. Godard, Assistant Coordinator/Instructor Nurse Aide Program
Shannon H. Lillard, Assistant Coordinator/Instructor for Health Care Programs
Edward J. McGarry IV, Coordinator, Trades and Construction
Natalie A. Meredith, Assistant Vice President, Contract Training and Open Enrollment
Stephanie M. Moore, Assistant Director, EducateVA/Career Switcher Program
Dana R. Newcomer, Associate Vice President, Sector Strategies and Training Programs
Kimberly M. Ogden, Director, EducateVA Program
Bruce F. Peterson, Coordinator/Instructor for Technical Programs - CCWA
Ewa A. Reedy, Coordinator, Healthcare Programs
Steven J. Sanders, Assistant Coordinator/Instructor, Manufacturing and Trades
Kenneth L. White, Assistant Coordinator/Instructor, Technical Programs
Vacant, Director, Marketing and Public Relations

Vice President of Academic Affairs/Chief Academic Officer

Mazhar K. Anik, Associate Dean, School of Science, Technology, Engineering and Mathematics Trades
Timothy J. Bronstetter, Associate Dean, School of Humanities and Social Sciences
Stacie L. Davis, Dean School of Business and Industrial Trades
Kristina F. Green, Associate Dean, School of Health Professions
Brianne Jackson, Director, Center for Excellence in Teaching and Learning
Patricia P. Lawson, Dean, School of Health Professions
Timothy Merrill, Associate Vice President, Strategic Planning and Institutional Effectiveness
Pamela J. Pinkleton, Assistant Coordinator, Nursing Retention Specialist
Wayne A. Riddle, Director, Dual Enrollment
Terrell Robinson, Associate Dean, School of Business and Industrial Trades
Beno Rubin, Associate Vice President, Academic Affairs
Nicole Tong, Dean, School of Humanities and Social Sciences
James Wolfle, Interim Dean, School of Science, Technology, Engineering, and Mathematics

Vice President of Enrollment Management and Student Success

Danielle Filipchuk, Dean of Students/Title IX Office
Robin C. Beale, Counselor, Career and Engagement Services
Laura J. Faulcon, Director, Career Exploration and Development
Elmer O. Campos, Assistant Director, Admissions
Jesse McMillan, Director, Financial Aid
Katelyn N. Eden, Interim Associate Dean, Advising Services
Benjamin R. Cowman, Director of Student Life and Leadership
Kristen A. Holt, Counselor, Student Support Services
Autre Metal, Assistant Director, Office of the Registrar
Karen M. Pettis-Walden, Director, Admissions
Lynn H. Riggs, Librarian, Reference/Information Literacy
Angela P. Ross, Director, Office of the Registrar/College Registrar
Curt L. Smith, Director, Student Support Services
Timara D.J. Tyler, Counselor, Behavioral Intervention
Mary D. Woetzel, Librarian, Reference

Vice President of Finance and Administration

Kimberly Lawrence, Interim Chief Technology Officer
Khizer Hayat, Accounting Manager
Andrea C. Niedhammer, Director, Facilities Management and Planning

Vice President of Institutional Advancement and Strategic Planning

Sara B. Higgins, Director, Development
Joseph J. Schilling, Director, Communications and Special Assistant to the President
Kelly A. Smith, Director, Marketing

Associate Vice President of Research, Planning, and Grants

Melanie C. Boynton, Director of Institutional Research and Analytics

Faculty 2024-2025

Abuzayda, Ihab A.; Information Systems Technology

Adams, Janet L.; Biology

Aldi, Kellie A.; Chemistry

Andrews, Londo P.; Information Systems Technology

Anik, Mazhar K.; Associate Dean, School of Science, Technology, Engineering, and Mathematics

Austin, Nakia C.; Program Head, Respiratory Therapy

Bagent, Cynthia R.; Business

Bailey, Nancy E.; Coordinator, Student Accommodations and P.A.V.E.

Baptist, Donna M.; Opticianry/Clinical Coordinator

Bass III, Aubrey S.; Architectural and Engineering Technologies

Beale, Robin C.; Counselor, Career, Employment and Transfer Services

Beamer, Michael S.; English as a Second Language Instructor

Belko, Natalie W.; Nursing

Betz, Sheila R.; Accounting; B.S.

Booker, Jewell D.; Mathematics Instructor

Bowers, Delta R.; Program Head, Business

Bowman, D’Ahlo M.; Automotive Technology

Bracken, Cecil J.; Coordinator; Instructional Design and Learning Management System Administration

Bradshaw, Amelia M.; Vice President, Finance and Administration and Chief Financial Officer

Brandon, Stephen J.; English

Brinkley, Kendra W.; Engineering

Bronstetter, Timothy J.; Associate Dean, School of Humanities and Social Sciences

Brooks, Melissa A.; Paralegal Studies

Burkhalter, Ellen D.; Nursing

Burnette, Danette DY.; Biology

Burruss, Anthony D.; Program Head, Information Technology Networking

Campos, Elmer O.; Assistant Director, Admissions

Cherian, Benny M.; Respiratory Therapy

Clay, Sylvia M.; Program Head, Engineering

Conner, Candyce D.; Psychology

Corbin, April R., Student Development

Cowman, Benjamin R., Director, Student Life and Leadership

Creamer, Mary E.; Vice President, Workforce Development

D’Andrea, Gayle A.; Sociology

Danese, Anna K., Director, Network2WorkRVA Career Services

Daniel, Stephanie R.; Early Childhood Education/Student Development/P.A.V.E

Davis, Stacie L.; Dean of the School of Business and Industrial Trades

Day, Lisa A.; Surgical Technology

de Mayo, Thomas B.; History

Dunn, Brian A.; Biology

Dwyer, Lori J.; Vice President Academic Affairs/Chief Academic Officer

Eden, Katelyn N.; Counselor, First-Year Initiatives

Fatima, Hoor; Accounting

Faulcon, Laura J.; Director, Career Exploration and Development

Filipchuk, Danielle M.; Dean of Students/Title IX Coordinator

Fredrich, Dawn; Nursing

Fulakis, Christos F.; Mathematics

Fung, KaKim; Computer Science

Gerber, Mary G.; Nursing

Godard, Kathy L.; Assistant Coordinator/Instructor, Nurse Aide Program

Green, Kristina F.; Associate Dean, School of Health Professions

Gunn, Emily M., Coordinator, Nursing Programs

Haney, Tonia M.; Automotive Technology Instructor/Program Head; B.S., Southern Illinois University Carbondale; M.S., Western Governors University

Harahsheh, Khawalah M.; Information Systems Technology

Hitchcock, Jennifer M.; English

Holman, Christopher W.; Biology

Holt, Kristen A.; Counselor, Student Support Services

Horelick, Samuel V.; Mathematics

Humphrey, Carrie N. H.; Program Head, American Sign Language and Interpreter Education

Jackson, Brianne L.; Director, Center for Excellence in Teaching and Learning

James, Phyllis B.; Health Information Management

James, Rogger N.; Coordinator, Emergency Medical Services Program

Jarrell, April D.; Nursing

Johnson, Margaret S.; Nursing

Jones, Alicia B.; Respiratory Therapy

King, Thomas J., English; B.A., Lynchburg College in Virginia; M.Ed., Lynchburg College in Virginia

Lamb, Pamela J.; Mathematics

Larue, Mary K.; Program Head, Teacher Preparation and Early Childhood Education

Layou, Karen M.; Geology

Lawson, Katherine H.; Nursing

Lawson, Patricia P.; Dean, School of Health Professions

Levy, Donna K.; English

Lillard, Shannon H.; Assistant Coordinator/Instructor for HealthCare Programs

Luthar, Sunita; Mathematics

McGarry IV, Edward J.; Coordinator, Trades and Construction

McIntyre, Kimberly A.; Nursing

McMillan, Jesse; Director, Financial Aid

Melberg, Donna G.; Medical Laboratory Technology

Meredith, Natalie A.; Assistant Vice President, Contract Training and Open Enrollment

Merrill III, Timothy W.; Associate Vice President of Institutional Effectiveness and Strategic Planning

Metal, Autre H.; Assistant Director, Office of the Registrar

Miller, Dre’mon A.; Administration of Justice

Miller, Jesse; Program Head, Culinary Arts

Minoza, Jr., David, M.; Program Head, Dental Assisting

Montgomery, Emily T., English

Moore, Stephanie M.; Assistant Director/Instructor, EducateVA

Mudryj, Gloria J.; Nursing

Mullins, James A.; Visual Arts

Neal, Karen C.; Biology

Neely-Fisher, Deborah L.; Biology; 

Newbauer, Jillian A.; Nursing/Medical/Surgical

Newcomer, Dana R.; Associate Vice President, Sector Strategies and Training Programs

Niedhammer, Andrea C.; Director, Facilities Management and Planning

O’Quinn, April M.; Emergency Management Services

Ochab, John S.; Physics

Ockaili, Ramzi A.; Biology

Ogden, Kimberly M.; Director, EducateVA Program

Osuanah, Christopher C.; Business Administration/Economics

Pallay, Karyn L.; English Composition

Pando, Paula P.; College President

Parrish, Carolyn L.; Nursing, Medical/Surgical

Peterson, Bruce F.; Coordinator, Manufacturing and Logistics Programs

Pettis-Walden, Karen M.; Director, Admissions

Pinkleton, Pamela J.; Assistant Coordinator, Nursing Programs

Pinney, Linda B.; Psychology

Prentiss, Apryl D.; English

Pridgen, Nancy M.; Nursing

Quintero, Ernesto, E.; Program Head, World Languages and Liberal Arts

Ramos, Maria C.; English

Ratliff, Pamela P.; Human Services

Reedy, Ewa A., Coordinator, Healthcare Programs

Reynolds, Jr., Charles N.; Information Systems Technology

Rhodes, Bryan K.; Biology

Riddle, Wayne A.; Director, Dual Enrollment

Riggs, Lynn H.; Librarian, Reference/Information Literacy

Ripley, Melinda; Nursing

Robinson, Lindsay L., Vice President, Institutional Advancement and Executive Director of the College Foundations

Robinson, Terrell E., Associate Dean, School of Business and Industrial Trades

Roe, Bonni-Jean L., Mathematics

Rose, Kimberly A.; Medical Laboratory Technology

Rosecrans, Jane E.; English

Ross, Angela P.; Director, Office of the Registrar/College Registrar

Rubin, Beno, Associate Vice President, Academic Affairs

Ruffin, William F.; Information Systems Technology/Telecommunications

Sampson, Jason W.; History

Sanders, Steven J.; Assistant Coordinator/Instructor, Manufacturing and Trades

Savilisky, Joshua D.; Culinary Arts

Schilling, Joseph J.; Director of Communications and Special Assistant to the President

Sea, Marquita H.; Mathematics

Shelton, Amanda S.; Information Systems Technology

Smith, Curt L.; Director, Student Affairs Operations

Smith, Kelly A.; Director, Marketing

Sowulewski, Stephen P.; Health and Physical Education

Stern, David B.; Communications

Stone, Lisa T.; Nursing

Stutzman, Stacy B.; Nursing

Sullivan, Ann M.; Chemistry

Swadgelo, Kathryn A.; Mathematics

Terrell, Sean; Director, Grants Management

Terry, Shante N.; Business

Thomas, Christopher C.; Social Sciences

Tong, Nicole F., Dean, School of Humanities and Social Sciences

Tyler-Perkins, Leslie; Automotive Technology

Tyler, Timara D.J.; Counselor, Behavioral Intervention

Upadhyaya, Shalini M.; Science Education

Vines, Otelia S.; Biology

Walker, Andrew B., Welding

Watkin, Martha A.; English as a Second Language

Webb, Clifton E.; Mathematics

Wells, Colin H.; American Sign Language

White, Kenneth L.; Assistant Coordinator/Instructor, Technical Programs

Woetzel, Mary D.; Reference Librarian

Wolfle, James D.; Mathematics

Wright, Lawrence N.; Biology

Faculty Emeritus

President Emeritus

Gary L. Rhodes, Ed.D.

S. A. Burnette, Ph.D. (Deceased)

Professor Emeritus

John N. Ambrose
Barry J. Bomboy
Earle D. Bottom
Diane F. Brasington
Susan H. Brewer
Morris E. Carson, Ph.D
Stephen T. (Ty) Corbin, Ph.D
Nancy L. Daniel
Cynthia D. De Riemer, Ph.D
Barbara Glenn, Ph.D
M. L. Grayson Foy, Ph.D
Joanna D. Hanks, Ed.D
Patricia H. Johnson
Linda T. Lawrence
Martha K. Leighty
James H. Martin III, Ph.D
Deborah E. Mathews
Roland E. Moore, Ed.D
Jean B. Moseley
Ann M. Niculescu
L. Thomas Overby, Ph.D
Carol D. B. Rodi
Frances B. Stanley
Barbara L. Stewart
Thomas A. Varner
David H. Walz
Susan S. Wood, Ed.D
Julia P. Woodbury
William W. Ziegler

Lillian Amburgey (Deceased)
Joseph A. Appiah, D.A. (Posthumously)
George H. Flowers, III (Deceased)
Robert T. Greene, Ph.D.(Posthumously)
Robert T. Heinz, Ph.D. (Posthumously)
Josephine C. Holcomb, Ph.D. (Deceased)
Abdul J. Miah, Ph.D. (Deceased)
Fred L. McConnell, Ph.D.(Posthumously)
Rand V. Pittman (Posthumously)
Hugh M. Rooney, Ed.S. (Deceased)
Jo Ann E. Sherron, Ed.D.(Deceased)
Fred C. Ulmer, Ed.D. (Deceased)

Senior Adjunct Faculty

The following persons have served as adjunct faculty continuously for the past five years and are listed here in recognition of their contributions to the college.

Abrego, Juvenal E.; Spanish

Adams, Janet: Student Development

Alexander, Patricia S.; Mathematics

Allen, Martina D.; Human Services/Student Development

Amayo, Tabitha; English

Anderson, Ashley; Central Sterile Processing

Anderson, Jennifer; Biology

Anderson, Gloria J.; Nursing

Andrews, Wendell; Drafting

Anthony, Travis L.; Biology

Austin, Stephen; Central Sterile Processing

Banerjee, Tanushree; Chemistry

Barnes, Janet J.; Health Information Technology

Barnes, Thomas F.; Culinary Arts/Program for Adult Vocational Education

Baum, Sharon; Physics

Barrett, Crystal E.; Medical Laboratory Technology

Basso, Vonda M.; Administration of Justice

Bega, Angelica E.; English

Berry, Paige E.; American Sign Language and Interpretation

Boarman, April A.; Communication Studies and Theatre

Boone, Chimene T.; Student Development

Bracken, Cecil J.; Student Development

Brackett, Tiffany; Biology

Branch, Latoya Z.; Psychology

Brimm, Karen E.; Interpretation

Brown, Aleathea S.; Respiratory Therapy

Brunson, Kennard M.; Chemistry

Buchanan, Michael W.; Mathematics

Buckles, Charles H.; Medical Laboratory

Butler, Etta V.; Community and Social Services

Campbell, Matthew A.; Paralegal Studies

Cardwell, George M.; Computer Science

Carey, Stephen V.; Philosophy

Carlton, Casey L.; Psychology

Carter, Dawn S.; Biology

Carter, Valerie D.; Sociology

Clark, Carol J.; Early Childhood

Clark, Virginia B.; English as a Second Language

Cole, Donald J.; Geography

Cole, Richard R.; Student Development

Conner, Candyce D. V.; Psychology

Cossaboon, Kathleen L.; Hospitality Management

Craddock, Tyler H.; History

Creel, Jennie L.; English

Custalow-Pearsall, Tonya D.; Sign Communications

Daniels, Scott E.; Philosophy

Deloach, Michelle; Mathematics

Deloatch, Derrick D.; Pharmacy Technician

Derkits, Jennifer H.; Biology

Dickerson, John W.; Information Systems

Dills, Steven S.; Biology

Dodhy, Sami C.; Anatomy and Physiology

Duah-Williams, Lucy; Chemistry

Duncan, Spencer B.; History

Durrett, Lisa E.; Psychology

El-Ayoubi, Lemir Z.; Medical Laboratory Technology

Elshazley, Ezzat S. T.; Engineering

Epstein, David S.; Biology/Natural Science

Face, Jeanne F.; Human Services/Psychology

Fehner, Daniel M.; Art/Humanities

Fixman, Steven; Hospitality Management 

Foster, Alan J.; Accounting

Foster, Anissa P.; Accounting

Foster, Wendell T.; Mathematics

Fox, Joseph C.; History

Freeman, Stacy L.; English as a Second Language

Fuller, Caroline C.; Health

Garrett, Meghan R.; Dietetics

Gettle, Mark K.; Psychology

Glowacky, Robert S.; Chemistry

Golden, Gerald D.; Geography

Gooden-Seay, Jacqueline A.; Geology

Goodman, Melvina Y.; Human Services

Goodwin, Sherri L.; Communication Studies and Theater/Student Development

Gordon, Benjamin A.; Nursing

Gottstein, Jacqueline R.; Spanish

Graves, De’Vita N.; Business/Marketing

Hackett, Terrence M.; Human Biology

Hamilton, Lynn V.; Information SystemsTechnology

Heinen, Rala L.; Physical Education

Heimlich, Michael D.; History

Henke, Nicole; Physical Education, Recreation, and Health

Holder, Kevin E.; Human Services

Holmes, Malcolm T.; Communication Studies and Theatre

Howard, Mark E.; Developmental Mathematics

Hyatt, Ann-Marie R.; Business

Inserra, Paula F.; Hospitality Management

James, Monica; Art

Jain, Pramod T.; Health

Jennings-Arey, Rhonda L.; World Languages

Johnson, Kim; Mathematics

Johnson, Jr, Charles D.; Information Systems Technology Networking

Johnson, Patricia L.; Mathematics

Jones, Kevin R.; Biology

Jones-Strong, Cheryl A.; Information Systems Technology

Kemp, Adam S.; School of Business

Kent, Martha A.; Developmental Mathematics

Kidder III, Edwin H.; Biology

King, Blythe; Religion

King, Thomas; English

Klein-Taylor, Season R.; Biology

Kopf, Virgil E.; Biology

Lapinski, Steven H.; Mathematics

Latartara, Peter M.; Philosophy

Laurenceau-Medina, Jean-Pierre; Human Services

Lewis, Carrie C.; Physical Education

Lewis, Willie; Chemistry

Littlefield, Charles E.; Drafting

Lucas, D.; Business

Maddrea, Blair S.; History

Maddux, Sarah L.; Biology

Mandley, Gretchen E.; Early Childhood

Matzen, Peggy A.; History

Matzke, Jason P.; Philosophy

Mayo, Cynthia R.; Marketing

McKechnie, Bruce A.; Paralegal Studies

Melone, Pamela D.; Biology

Miller, Eric J.; Child Care Education

Mohammadi, Oldooz O.; Communication Studies and Theater

Moran, Marc C.; Horticulture

Munson, Jairus L.; Emergency Medical Services

Mustachio, Camille D. G.; English

Nance, Nancy K.; English/Student Development

Ordonia, Christina J.; Health Records Coding

Orr, Carolyn S.; Mathematics

Pagac, Lauren M.; Nursing

Parent, Pamela L.; Psychology

Parsons-Daniel, Melinda A.; Medical Laboratory Technology

Patterson, Linda M.; Human Services

Pelkey, Yvonne H.; Opticianry

Peters, Patrick E.; English as a Second Language

Pippin, David O.; Agriculture Education

Powers, Marcia L.; Drafting

Pridgen, Nancy; Nursing and Allied Health

Pryor, Benjamin T.; Welding

Pullin, Kaitlyn; French

Ragland, Sharonda B.; Mathematics

Randolph, Diedre; Student Development

Raper, Elizabeth; English as a Second Language

Raines, Elizabeth L.; Mathematics

Randall, William O.; Engineering

Reinhardt, Arleen N.; English

Rhodes, Marlene T.; Dental Assisting

Ribakov, Michael R.; Computer Science

Rice, Ann C.; Chemistry/Biology

Riley, Jason M.; Biology

Robb, James D.; Drafting

Robinson, Catherine P.; Mathematics

Robinson, Natikca N.; Psychology

Rogers-Crawford, April D.; Psychology

Salloum, Fadi N.; Biology/Natural Science

Sander, Paul F.; Philosophy

Sands, Allison M.; Computer Science

Satterfield, Erica N.; Biology

Saxena, Neela K.; Biology

Schatz, Donna I.; English As A Second Language

Siddiq, Ayesha; Biology

Slater, Hannah L.; Art

Smith, Robert J.; Human Anatomy and Physiology

Snyder, Sandra M.; Art

Spencer, Harold E.; Computer Science

Stephens David L.; IT Design, Essentials, Networking, Programming

Stoll, Joseph A.; History

Stooks, Rebecca G.; English

Swanger, Kevin; Paralegal Studies

Sward, Richard K.; Physics

Syed, Imad; Computer Science

Tarpley, Ken-Nisha S.; Respiratory Therapy

Terry, Shante; Computer Information Systems

Thompson, Leigh; Chemistry

Thompson, Lisa; English as a Second Language

Topoushian, Mayda; Speech

Trice, Betsy C.; Horticulture

Trice, Patricia L.; American Sign Language and Interpreter Education

Turnage, Bonnie D.; Dental Assisting

Turner, Terry G.; Information Systems/Business

Uerz, Jennifer M.; Biology

Vanderwill, Alissa M.; English

Varghese, Jelsa; Chemistry

Wagner, Katherine G.; Student Development/Information Systems/Administrative Support Technology

Waitkus, Pamela A.; Human Services

Walker, Kim B.; Physical Education

Wallace, Jane D.; Spanish/French

Wallace. Keisha R.; PAVE/Developmental Mathematics

Wanigasundera, Piumini C.; Dental Assisting

Washington, Veronica M.; Pharmacy Technician

Wass, Vernon A.; Business/Statistics

Watson, Joshua; English

Watson, Sabrina G.; History

Weeks, Ronald W.; Mathematics

Welsh, Susan J.; English As A Second Language

Wencel, Mark A.; Accounting/Economics

Whisonant, Marquita; Emergency Services

Whitworth, William M.; History

Wijesinghe, Dayanjan S.; Chemistry

Williams, Madalyne B.; Mathematics

Wilson, Aaron R.; Philosophy

Wong, Ka; Hospitality Management

Wilson, Diane H.; Administrative Support Technology

Wilson, Shaun R.; Emergency Medical Services

Woo, Wayne; Emergency Medical Services

Wrenn, Rebecca L.; History

Wright, Dedra; Mathematics

Wyatt, Veleska; Psychology

Zimmerman, Donnis J.; Human Services; B.A., Morris Brown College; M.S.W., University of Georgia

Classified Staff 2024-2025

Allen, Brittney N.; Administrative and Office Specialist III (Administrative Assistant)

Anderson, Jessica P.; Education Support Specialist III (Student Outreach/Recruitment Specialist)

Anderson, Linda D.; Housekeeping and Apparel Worker I (Custodial Services Worker)

Baber, Kristi P.; Administrative and Office Specialist III (Division Support Technician)

Banks, Deborah P.; Education Support Specialist II (Student Records Specialist)

Barkers-Crosby, Rhonda L.; Public Relations and Marketing Specialist III (Scholarship Coordinator)

Barrier, Latiesa S.; Administrative & Office Specialist III (Administrative Assistant) 

Bates, Brittany M.; Education Support Specialist III, (College Navigator)

Becker, Zachary; Housekeeping & Apparel Worker I (Custodial Services Worker)

Best, Joseph J.; Information Technology Specialist II (Manager, Computing Support for Parham Road and Goochland Campuses)

Bishop, Lisa D.; Library Specialist II (Library Specialist)

Blackwell, Lauren G.; Administrative & Office Specialist III (Program Support Specialist)

Bobbitt, Halverchene M.; Security Officer III

Boisseau, Chequana T.; Education Support Specialist III (VERITAS Veterans Liaison)

Boynton, Melanie C.; Information Technology Specialist III (Director, Enterprise Systems and Data Intelligence)

Bracey-Smith, LaMonica D.; Administrative and Office Specialist III (Facilities Management Support Technician)

Brewton, Lawrence C.; Education Support Specialist III (Manufacturing and Trades Outreach Specialist)

Britt, Chimere C.; Education Support Specialist III (Enrollment Services Contact Center Coordinator)

Britt, Terri M.; Education Support Specialist III (Lead College Navigator)

Brooks, Jesse L.; Information Technology Specialist I (Portable Computing Repair and Maintenance Technician Senior)

Brooks, Yvette D.; Administrative and Office Specialist III (Coaching and Recruitment Support Technician)

Brown, James R.; Administrative and Office Specialist II (Enrollment Services/Information Specialist)

Brown, Michael A.; Housekeeping & Apparel Worker II (Custodial Services Worker Senior), Facilities Management and Planning

Brown, Tangee S.; Education Support Specialist III (P.A.V.E. Program Coordinator)

Buchanan, Jessica; Public Relations & Marketing Specialist IV, (Assistant Director, Marketing)

Burton, Brenda L.; Housekeeping and Apparel Worker I (Custodial Services Worker)

Bushey, Ann M.; General Administration Coordinator I (Executive Assistant to the President)

Carter, Sandra B.; Education Support Specialist II (Student Records Specialist)

Cash, Brittney L.; General Administration Coordinator I (Marketing and Operations Specialist) 

Casper, Sametria M.; Administrative & Office Specialist III (Parking Services Supervisor)

Cauthorne, Angela M.; Administrative and Office Specialist III (Lead Customer Service Representative)

Cenname, Alexandra L.; General Administration Coordinator I (Administrative and Fiscal Assistant Senior)

Christian, Sandra R.; Housekeeping and Apparel Worker I (Custodial Services Worker)

Claiborne, Elisha V.; Trades Technician III (Building Maintenance Technician)

Clark, Nicole H.; General Administration Coordinator I (Administrative Assistant Senior)

Clark, Stephanie M.; Administration and Office Specialist III (Fiscal Technician)

Clarke, Maria N.; Education Support Specialist III (Financial Aid Coordinator)

Cleaver, Erica N.; Administrative and Office Specialist III (Customer Service Representative)

Cole, Ariel M.; Public Relations and Marketing Manager III (Events and Conference Services Manager)

Coleman, Eisenhower V.; Housekeeping and Apparel Worker II (Custodial Services Worker Senior)

Colvin, Christopher B.; Emergency Coordinator I (Communications Officer)

Connors, Janet E.; Transportation Operator II (Shuttle Drive)

Courtland, Dvora B.; Policy and Planning Specialist II (Senior Research Analyst)

Crutchfield, Mekaylah; Administrative & Office Specialist III, (Program Support Technician), Community College Workforce Alliance 

Crosby, Daniel R.; Trades Technician III (Building Maintenance Technician), Facilities Management and Planning

Curry, Peyton A.; Education Support Specialist II (Admissions Specialist for Special Programs)

Dean, Troy N.; Trades Technician II (Grounds Maintenance Worker)

Delarosa, Fiona C.; General Administration Coordinator I (Administrative Assistant Senior)

Donohue, Kerry E.; General Administration Coordinator I (Information Technology Programs and Systems Coordinator)

Duncan, Emily C.; Human Resource Analyst II (Recruitment Manager)

Dunn, Mark E.; Law Enforcement Officer I (Police Officer)

Epps, Jacqueline D.; Administrative and Office Specialist II (Network2Work Enrollment Specialist)

Evans, Crystal N.; Trainer & Instructor I (Instructional Assistant - Testing Center)

Ewings, Rashad A.; Administrative & Office Specialist III (Program Support Technician)

Falconer, Katherine N.; Policy and Planning Specialist I (Coordinator of Curriculum and Academic Planning)

Fernandes-Raposo, Chrystal C.; Administrative and Office Specialist III (Fiscal Technician)

Fowler, Frederick A.; Housekeeping and Apparel Worker II (Custodial Services Worker Senior)

Gajjar, Jayati; Administrative & Office Specialist III, (Fiscal Technician Senior)

Gandy-Franklin, Jennifer E.; Education Support Specialist II (Financial Aid Technician Senior)

Garada, Salah M.; Trainer and Instructor I (Instructional Assistant), School of Science, Technology

Gentry, Victoria A.; Administrative & Office Specialist III (Division Support Technician)

Gilliam, Karen P.; Administrative and Office Specialist III (Nursing Programs Support Technician)

Gonzalez, Joseph M.; Trades Technician IV (Building Maintenance Supervisor)

Goodfellow, Rebekah K. M.; Library Specialist II (Library Specialist)

Green, Paula J.; Emergency Coordinator I (Communications Officer)

Gromovsky, Mary P.; Financial Services Specialist II (Director of Business Services)

Gruber, Robert T.; Trades Technician III (Building Maintenance Technician)

Hamlin, Alvin L.; Security Officer III (Security Officer Senior)

Harrell, Aaron C.; Information Technology Specialist I (IT Security Analyst)

Harrison-Warren, Marshanda; Education Support Specialist II (Financial Assistance Outreach Specialist)

Harrison, Stephen T.; Information Technology Specialist III (Computer Systems Engineer Senior)

Haske, Margaret A.; Education Support Specialist III (Writing Studio Coordinator)

Hayden, Carlton A.; Trades Technician IV (Building Maintenance Supervisor)

Hayat, Khizer; Financial Services Manager I (Accounting Manager)

Heater, Timothie M.; Information Technology Specialist II (Manager, Computing Support for the Downtown Campuses)

Higgins, Sara B.; Public Relations and Marketing Manager II (Director of Development)

Hill, Margaret B.; Education Support Specialist II (Financial Aid Technician Senior)

Hines, Jacqueena W.; Education Support Specialist II (Admissions Specialist for International Admissions)

Hockaday, Melody L.; Administrative and Office Specialist III (Fiscal Technician Senior)

Holsinger, Christopher W.; Library Specialist II (Library Specialist)

Howell, Richette M.; Human Resources Analyst I (Benefits Specialist)

Hudgins, Mary P.; Education Support Specialist III (Career Coach)

Huynh, Minh V.; Policy and Planning Specialist II (Senior Research Analyst)

Johnson, Marlon D.; Education Support Specialist III (Academic Advisor/ Advising Lead for Retention Services (G3))

Johnson, Maya A.; Education Support Specialist III (Supplemental Instruction Supervisor)

Jones, Jaron K.; Housekeeping & Apparel Worker II (Move Coordinator and Custodial Technician)

Jones, Jonathan D.; Law Enforcement Office I (Police Officer)

Jones, LaWanda D., Education Support Specialist III (Assistant Coordinator, Student Accommodations)

Jones, Sandra D.; Administrative and Office Specialist III (Program Support Technician)

Jones, Sherri L.; Housekeeping and Apparel Worker I (Custodial Services Worker)

Jordan, Teresa V.; Education Support Specialist II (Enrollment Services Specialist/Advising)

Judon, Jr., William E.; Law Enforcement Officer II (Police Sergeant)

Kane, Meredith S.; Education Support Specialist II (Financial Aid Technician Senior - Special Programs and Outreach)

Kardos, Zach A.; Education Support Specialist II (Financial Aid Specialist)

Kelly, Sharon A., General Administration Coordinator I (Administrative Assistant Senior)

Kiah, Randy V.; Trades Manager I (FacilityManager)

King, Ashley R., Education Support Specialist III (Academic Advisor (G3)/ Advising Lead for the Parham Road (PRC) Campus)

Ladd, Sarah M.; Administrative & Office Specialist III (Student Support Services Administrative Specialist)

Lee, Isabel G.; Education Support Specialist III, (College Navigator)

Lee, Kelvin; Education Support Specialist III (G3 Academic Advisor/Advising Coordinator for First Year Success) 

Lewis, Glenn K.; Law Enforcement Officer I (Police Officer)

Lewis, Joanna E.; Library Specialist II (Library Specialist)

Lohmann, Cameron L.; Education Support Specialist II (Financial Aid Specialist)

Luyster, Cara W.; Education Support Specialist III (Director, Strategy and Analytics)

Maddux-Jackson, Dominique R.; Policy and Planning Specialist II (Assistant Director, Financial Aid)

Manley, Jacqueline R.; Education Support Specialist II (Student Life Specialist)

Martinez, Shannon M.; Education Support Specialist II (Financial Aid Technician Senior)

McDaniel, Gloria J.; Housekeeping & Apparel Worker I (Custodial Services Worker)

McIntosh, April-Nicole M.; Information Technology Specialist II, (Web Development Manager)

Mikhail, Mina; Information Technology Specialist I (Computer Help Desk Technician)

Miller, Christine B.; Administrative and Office Specialist III (Financial Aid Support Technician)

Molloy, Julie A.; Education Support Specialist II (Advising Specialist)

Neblett, Anthony C.S.; Trades Technician II (Building Maintenance Technician)

Neely, Tremaine M., Trainer and Instructor I (Instructional Assistant-Mechanical)

Newsome, Barbara L.; Housekeeping and Apparel Worker I (Custodial Services Worker)

Patterson, Amon I.; Administrative & Office Specialist III (Administrative Assistant)

Piedra, Miriah; Housekeeping & Apparel Worker I (Custodial Services Worker)

Pollard, Donald J.; Trades Technician III (Grounds Maintenance Supervisor)

Pollard, Harper O.; Human Resource Analyst I (Human Resource Analyst)

Pollard, Olivia L.; Administrative and Office Specialist III (Fiscal Technician Senior-Accounts Payable)

Pomier, Kim W.; Administrative & Office Specialist III (Division Support Specialist)

Poulton, William C.; Law Enforcement Officer I (Police Officer)

Prosser, Dorothy; Housekeeping & Apparel Worker I (Custodial Services Worker)

Pruyn Bouley, Kevin R.; Training and Instruction Manager II (Manager, Training and Development)

Reres, Mark S.; Law Enforcement Officer I (Police Officer)

Richards, Karmisha L.; Library Specialist II (Library Specialist),

Rivera, Joseph A.; Information Technology Specialist I (Computing Support Specialist)

Roach, Susan K.; Educational Support Specialist II (Student Services Specialist/Special Accommodations)

Roane, Tabitha Y.; Emergency Coordinator I (Communications Officer)

Roberts, Amy T.; Information Technology Specialist II (Senior Systems Engineer & Analytics Specialist)

Roerink, Elizabeth H.; Education Support Specialist III (Academic Advisor/Advising Lead for Career Services (G3))

Rogers, Conor R.; Administrative & Office Specialist III, (Fiscal Technician-Grant Funds)

Romano, Samantha P.; Education Support Specialist III (Network2Work Career Coach)

Ronan, Elliott T.; Education Support Specialist III (Veteran Services Coordinator)

Rosbaugh, Teresa A.; Education Support Specialist III (Foundation Programs Manager)

Samuels, Gabriel W.; Trades Technician II (Grounds Maintenance Worker)

Samuels, Troy; Trades Technician III, (Grounds Maintenance Technician)

Scott II, Vernon T.; Law Enforcement Officer I (Police Officer)

Short, Sonya T.; Administrative and Office Specialist III (Fiscal Technician)

Sibley, Daniel; Trades Technician (IV, (Building Maintenance Supervisor) 

Singletary, Antoinette M.; Housekeeping & Apparel Worker I (Custodial Services Worker)

Smith Jr., John T.; Information Technology Specialist I (Supervisor, Instructional and Event Support)

Smith, Sandra G.; Education Support Specialist III (Network2Work Career Coach)

Stretchko, Karin A.; Agriculture Specialist III (Agriculture Specialist)

Stokes, Wallace L.; Housekeeping and Apparel Services Worker I (Lead Custodial Services Worker)

Strand, Deverick T.; Assistant Coordinator/Instructional Designer

Taggart, Regina R.; Administrative and Office Specialist III (Workforce Administrative Assistant/Researcher)

Talley-Bryant, Kimberly D.; Law Enforcement Officer II (Senior Sergeant)

Taylor, Marvin C.; Information Technology Specialist I (Computer Help Desk Technician)

Thayer-Waterbury, Kelly L.; Education Support Specialist III (Enrollment Services Coordinator)

Thomas, Lisa M.; Education Support Specialist II (Admissions Technician Senior)

Tignor, Donna B.; Trainer and Instructor I (Instructional Assistant)

Tolliver, Lenny; Trades Technician III (Building Maintenance Technician)

Tolliver, Me’Rinze O.; Trades Technician II (Lead Grounds Maintenance Technician)

Townes, LaTonya M.; Administrative & Office Specialist II (Parking Services Lead Attendant)

Tyson, Lesley A.; Education Support Specialist III (Network2Work Job Seeker Network Specialist)

Vaughan-Ransome, Terri M.; Education Support Specialist II (Transitional Programs Specialist)

Vehorn, Steven R.; Education Support Specialist III (Outreach Specialist/Recruiter)

Waite, Mary G.; Human Resource Manager I (Human Resource Manager)

Ward, John D.; Law Enforcement Officer II (Police Chief)

Warren-Harrison, Marshanda; Education Support Specialist II. (Financial Assistance Outreach Specialist)

Washington, Renee W.; Education Support Specialist II (Student Services Specialist-Accommodations),

Watt, Cassandra T.; Administrative and Office Specialist III (Division Support Technician)

Watts, Brendon P.; Education Support Specialist II (Student Life Specialist)

Weyer, Warren W.; Education Support Specialist III (Financial Aid Coordinator)

Wiggins, John A.; Housekeeping and Apparel Worker I (Lead Custodial Services Worker)

Williams, Alicia D.; Administrative & Office Specialist III (Fiscal Technician Senior)

Williams, Monteque C.; Laboratory and Research Specialist I (Science Laboratory Specialist Senior)

Williams, Paul T.; Education Support Specialist III (Student Success Coach/College Transfer)

Wilson, Bridget D.; Laboratory and Research Specialist I (Science Laboratory Specialist Senior)

Winston, Nicole M.; Administrative and Office Specialist III (Division Support Technician)

Woody, Carla T.;  Financial Services Specialist I (Grants Accountant Senior)

Wright, Teara B.; Financial Services Specialist I (Assistant Manager, Business Office)

Advisory Committees

Accounting AAS
Accounting CSC
Accounting Support Functions CSC
Payroll & Taxation CSC
Bookkeeping CSC

Trina Allen
Vice President & Division Director
Robert Half Management Resources

James M. Holland
Adjunct Professor Department of Accountancy
Virginia Commonwealth University

Cathy McPherson
Associate Dean, College of Business and Professional Studies
Mary Baldwin University

Sara Page, CPA
Controller
Virginia Department of General Services

Stephen R. Theuer, CPA
Partner Assurance and Advisory Services
Deloitte & Touche, LLP

Architectural and Engineering Technology AAS
Building Construction Management Specialization AAS
Contemporary Technology for Design Specialization AAS
Computer-Aided Design Specialist CSC

H. Bolman Bowles, PE
Deputy Building
Official Building Construction and Inspection
Henrico County, VA

Sam Daniel
President
Daniel & Company, Inc.

John Heisler
Executive Vice-President
J. A. Heisler Contracting Company, Inc.

Marcia Powers, RA
Lead Reviewer/Program Manager
Facilities Management Services
Virginia Community College System

Winnie Ma Sung, AIA
Senior Associate & Director of Quality
Glavé & Holmes Architecture

Julian M. Utley, AIA
Licensed Architect,
Principal, Julian M. Utley,
Architect, PLLC

Automotive Technology Certificate
Hybrid and Electric
Vehicle Technology CSC
Automotive Maintenance and Light Repair CSC

D’ahlo Bowman
Automotive Instructor
Reynolds Community College

Dustin Fee
Service Manager, Haley Volvo
Haley Auto Group

Tremaine Neely
Technical Support
Reynolds Community College

Ed Olowiany
Senior Manager, Technical Field
Education, Training, and Development
Bridgestone Retail Operations

Leslie Tyler Perkins
Automotive Instructor
Reynolds Community College

Mark Schultz
Dual Enrollment Automotive Instructor
Reynolds Community College

Ron Shaban
Service Director
Mercedes Benz of Richmond & Mercedes Benz of Midlothian

Dwight Taylor
Regional Manager D.C.
Bridgestone/Firestone USA

Central Sterile Technician CSC

Crystal Aigner, MBA, BSN, RN
Administrator
St. Mary’s Ambulatory Surgery Center

Steve Austin, RN, CRCST
Administrative Director, Central Sterile Processing
Bon Secours Richmond Health System

Janice Clark, RN, BSN, CNOR, CRCST
Registered Nurse
Hunter Holmes McGuire Veteran Affairs Medical Center

Kenya Mattox
Central Sterile Technician
John Randolph Medical Center

Sandra L. Price, RN, MSN, CNOR, RMST
Chief, Sterile Processing Service
Hunter Holmes McGuire Veteran Affairs Medical Center

Tina Putman CST, CRCST
Director of Surgical Technology
Lord Fairfax Community College

Anthony Sawyer, B.S., CRCST
Central Sterile Services Department Manager
HCA Chippenham Medical Center Richmond, VA

Tina M. Tignor MSN, RN, CRCST, CHL
Assistant Chief Sterile Processing Service
Hunter Holmes McGuire Veteran Affairs Medical Center

Larry Womack, ST, CRCST
Manager, Sterile Services Surgical Tech
Johnston-Willis Hospital

ASL-English Interpretation AAS
American Sign Language CSC

Tressela Bateson
Administrator, Ethical Practices System
Registry of Interpreters for the Deaf

Wanda Council, Ed.S
Education Coordinator Specialist for Special Education
Virginia Department of Education

Tonya Custalow-Pearsall, MAI, CI and CT
EEO Specialist/Interpreter Defense
Logistics Agency-Defense Supply Center Richmond

Elizabeth D. Leitch, Sole Proprietor
Self-Employe
Certified Community Sign Language Interpreter

Laurie Malheiros
Sign Language Interpreter, Mentor, Evaluator
Self-Employed

Felecia Smith
Virginia Relay Manager
Virginia Department for the Deaf and Hard of Hearing

Susanne Behrens Wilbur
Licensed Clinical Social Worker
Freelance

Criminal Justice AAS
Criminal Justice CSC

Fire Science CSC

Mackenzie Babichenko
Commonwealth Attorney
Hanover County

John Wesley Hall, III
President and Owner
American Security Group, LLC

David McCoy
Police Chief
University of Richmond

Robyn Lynn McDougle
Associate Professor of Criminal Justice
Virginia Commonwealth University

Marcus Tucker
Human Services Analyst
Richmond Juvenile Detention Center

John Venuti, Jr.
Vice President of Public Safety
Virginia Commonwealth University

Culinary Arts Specialization AAS
Culinary Management Specialization AAS
Pastry Arts Specialization AAS
Culinary Fundamentals CSC
Food and Beverage Operations CSC
Foundations of Culinary Technique CSC

J. Bradley Beck
Owner
Food Safety Management Group

Louis Campbell
Owner
Garnish

John Cario
Area VP/General Manager
Hilton RICHMOND Downtown

Kathleen L.
Cossaboon Area General Manager
Unidine

Steve Fixman
Adjunct Faculty
Reynolds Community College

Michael L. Hall
Executive Chef/Owner
Spoonbread Bistro

Tamera Wilkins Harris
Manager of Events and Sponsorships
Richmond Metropolitan Convention and Visitors Bureau

Mark W. Herndon
Owner
The Roosevelt

Theo Ioannou
Executive Chef
HIlton Richmond Downtown

Eileen Lamb
Corporate Director Human Resources
Shamin Hotels

Tracey Leverty
President and Owner
Echelon Event Management

Danny Sterling
Owner
Elya Foods

Eric D. Terry
President
Virginia Restaurant, Lodging and Travel Association

Barb Upchurch
Owner
Blueberry Marketing/The Apple Cart Company

Ken Wall
General Manager
Sam Miller’s Restaurant & Venue

James A. Wilson
Director, Professional Advancement
National Restaurant Association Educational Foundation

Dental Assisting Certificate

William L. Coker
Dentist, Owner
W. L. Coker, III, DDS

Nino Carlo M. Deleon, DDS
Dentist
Peachtree Family Dentistry

Kacie Dente
Dental Assistant
Private Dental Office

Barry Griffin, D.D.S.
Periodontist Private Practice
Richmond, VA

Brittany Grimmett
Patient Coordinator/Dental Assistant
Sayyar Family Dentistry

Colene Hastings
Human Resources Manager
Commonwealth Oral & Facial Surgery

Kimberly Richbourg, RDH
Dental Hygienist Outreach Coordinator
Virginia Commonwealth University Pediatric Clinic

Carolyn Stowers
Patient Care Coordinator for Dental Hygiene
Virginia Commonwealth University School of Dentistry

Diesel Mechanics Technology Certificate

Kenneth Blair
Service Manager
ALTEC Services

Calvin Chambliss
Superintendent of Automotive Maintenance
City of Richmond Fleet Management Division

Kal Dawson
Service Manager
Colonial Truck Sales

Richard Fortin
Technical and Training Group Manager
Carter Machinery Co. Inc.

Craig Kendall
Recruiting Manager
The Pete Store

Dyllon Oatman
Service Manager
Rush Truck Centers

Early Childhood Development AAS and Certificate Early Childhood Education CSC
Early Childhood Education-Advanced CSC

Katherine (Kate) Batten
Director
Dogwood Preschool

Francis Davis
Childcare Consultant & Trainer
Serve Well Solutions

Krista Dawson
Director of Education
Children’s Museum of Virginia

Tarneshia Evans
Director, Early Childhood Education
Weinstein JCC Preschool

Cybil Faulks-Brown
Early Childhood Consultant
KTaylor Consulting

Betina Jackson
Director
St. James Child Development Center

DeShonda Jennings
Director
DJ Shining Stars Daycare, LLC

Eric Miller
Site Supervisor
VCU HEALTH Northside Family Care Center

Debbi Mintz
Director
Huguenot UMC Preschool

Shawn Wilkins
Director
Woodville Day Nursery

EMS - Paramedic AAS
EMS - Emergency Medical Technician CSC

Justin Adams
Deputy Chief
Chesterfield Fire and EMS

William E. Aiken
Captain-EMS Training
Henrico Division of EMS

Melissa Dawkins
Medic-VCU Healthcare/Paramedic-Hopewell Fire & Rescue
Virginia Commonwealth University Healthcare Systems

Monty Dixon
ALS Training Coordinator
Henrico County Division of Fire

Katlyn Droke
Former Student/Alumni

Jessica Goodman
EMS Liaison
HCA Henrico Doctors’ Hospital

James H. Gould, Jr.
Director
Center for Trauma and Critical Care Education MCVH/VCU Medical Center

Robert Michael Harmon
EMS Liaison
Bon Secours Virginia Health System

Joan Lapetina, M.D.
EMS Programs Physician
Reynolds EMS Programs

Sara Mickle
Community/Public Member

Michael Ortega
Director, Bon Secours
Virginia Transfer Center Bon Secours Health System

Mike Watkins
Deputy Chief - EMS
Goochland County Fire and Rescue

Health Information Management (HIM)
Health Information Management AAS
Medical Records Coder CSC
Advanced Medical Coder CSC
Release of Health Information Specialist CSC

Kenner Army
Health Clinic, For Lee Virginia Coding Supervisor

Janet Barnes
Coding Supervisor
United States Department of Defense

Greg Strickland
Director of Physician Billing and Revenue Cycle Training
VCU Health Systems

Beth Shanholtzer, MAEd, RHIA, FAHIMA
Health Information Management Program Director/Faculty
Laurel Ridge Community College

Horticulture Technology AAS
Floral Design CSC
Sustainable Agriculture CSC

Jason Anderson
Arborist, Plant Health Specialist
Waters Edge

Gus Brennan 
Lead Grower  
Greenswell Growers, Inc.  

Lisa Dearden
Executive Director
RVAg, Inc.

Marc C. Moran
Agriculture/Horticulture Teacher
Atlee High School

David O. Pippin
Owner
David Pippin, Inc.

Penny Seay
Landscape Design
Rockcreek Innovations

Human Services AAS
Substance Abuse Counseling Education CSC

Melvina Goodman
Adjunct Faculty Member
Reynolds Community College

Steven Hixon, BSW, MBA
Prevention Coordinator Henrico County Prevention Services
Henrico County Mental Health

Linda Pinney, M.Ed.
Assistant Professor/Program Head
Reynolds Community College

Lorae Ponder
Executive Director
HomeAgain

Information Systems Technology AAS
Cloud Computing CSC
Computer Applications Fundamentals CSC
Computer Programmer CSC
Cyber Security CSC
Network Fundamentals CSC
Web Development CSC

Kevin Hazzard
President
Developer Journey LLC

Daryl Jackson
IT Manager, Operations Management, ITS
Federal Reserve Bank of Richmond

Lionel Mew
Assistant Professor and IST Department Chairman
University of Richmond

Richard Molique
Senior ECRM Consultant and Technical
Lead IQ Business Group, Inc.

John Musgrove
Deputy Director, Information Technology Audit, Department of Assurance Services
Virginia Commonwealth University

Management AAS - Retail Management Specialization
Management AAS - Small Business Management Specialization
Entrepreneurship in Small Business CSC
eCommerce CSC

Artonda Hawkes-Cheeseman
Marketing Specialist
Virginia Housing Development Authority, Richmond

Lisa D. Dance
Service Ease
User Experience Designer/Founder

Sydney Duimstra
Transfer Admissions Counselor
Randolph-Macon College

Connie Hom
CEO/President
Buckingham Greenery, Inc.

Jeff Jenkins
Senior Marketing Consultant/Contractor
Capital One Financial Corporation

Allison Lawrence-Jones
Assistant Vice President
McGuire Woods Consulting

Todd Marville
Enrollment and Operations Coordinator
Old Dominion University

Adelaja Odutola, Ph.D
Associate Professor, Economics
Virginia Union University

Gerald Quirk
Adjunct Faculty
Reynolds Community College

H.P. Singh, Ed.D.
Retired, Associate Professor, Business Administration
Virginia Union University

Medical Laboratory Technology AAS
Pre-Medical Laboratory Technology CSC

Wendy Barley, MBA, MT (ASCP)
Director of Laboratory Services and Assistant Director of Laboratory Services
Southside Regional Medical Center

Paul Fox, Ph.D.
Dean of Arts and Sciences
Danville Community College

Jenny Harrell, MPH, MLT (ASCP)
Point of Care Regional Technical Specialist
Bon Secours Health System, Inc.

Maliha Hassan, BS, MT (ASCP)
Laboratory Manager
True Health Diagnostics

Susan Kannady, Manager
Clinical Immunology/Microbiology Laboratory
Virginia Commonwealth University Health System

Jessica Linhardt
Laboratory Education Lab Services
Sentara Norfolk General

Amber N. Malinowski
Laboratory Manager
John Randolph Medical Center

Roxanne Mercer, MS, MT (ASCP)
Laboratory Operations Director
Virginia Commonwealth University Health Systems

Deborah Reynolds, BS, MT (ASCP)
Executive Director for Laboratory, Atlantic Region
Bon Secours Mercy Health

Peggy Simpson, BS, MT (ASCP)
Laboratory Manager
Danville Regional Medical Center

Nursing AAS

Nancy Boykin, RN, BSN, MBA, CMSRN
Chief Nursing Officer
HCA Retreat Doctor’s Hospital

Tracy Leigh Harrell
Clinical Education Operations Supervisor
HCA Retreat Doctor’s Hospital

Susan Johnston-Bodin, Ed.D., MSN, MEd., RN
Performance Improvement Coordinator
Virginia Commonwealth University 

Todd L. Marville
Enrollment and Operations Coordinator Office of Distance Learning
Old Dominion University

Stephanie Toney 
Community Health Worker Supervisor
Richmond/Henrico Health District   

Jennie Whitaker  
Assistant CNO Chippenham 
HCA 

Tammy Williams, Ph.D., MS, RN 
Undergraduate Program Director 
Virginia Commonwealth University School of Nursing 

Opticianry AAS
Opticians Apprentice CSC

Darla All, LDO
General Manager
Vision Works

Ledonna Buckner, FCLSA
Account Executive/Specialty Eyewear Trainer
Cooper Specialty/Blanchard Contact Lens, Inc.

Grady Culbreth
Virginia Licensed Optician
Retired

Edward De Gennaro, M.Ed., ABOM
ABOM
Executive Director
Optical Retail Business Alliance

Matthew C. Handy, LDO
Family Vision Center
Virginia Licensed Optician

Adam S. Melton, O.D.
Doctor of Optometry/Practice
Owner Provision Eye Care

Leslie Newton
Opticianry Student
Reynolds Community College

Tim Ostrom
Territory Representative 
Walman Optical

Michelle Zischke
Virginia Licensed Optician
LensCrafters

Paralegal Studies AAS
General Practice Specialization AAS
Litigation Specialization AAS

Tammy Alexander
Academic Advisor, School of Professional & Continuing Studies
University of Richmond

Paul Bateera
Operations Manager
UpRVA

Kitty Bice, CP ACP
Senior Litigation Paralegal
Williams Mullen, PC

Janet Broadway
Human Resources Director
Sands, Anderson, Marks & Miller

Elizabeth C. Burneson
General Counsel
University of Richmond

Donna Donavant, ACP
Corporate Paralegal
Williams Mullen, P.C.

Cecelia V. Garner
Facilities Manager
Richmond Department of Social Services

Freddie L. Goode
Retired Attorney
Central Virginia Legal Aid

Brian A. Richardson
Co-Founder and Partner
Ford Richardson

Tyler Sheets
Manager, Paralegal & Legal Support Services
McGuireWoods LLP

Practical Nursing Certificate

Marjorie Bagley
Patient Financial Advocate
Insurance Verification
St. Mary’s Ambulatory Surgery Center

Carol Carr, BSN, MSN
Past Program Head, Practical
Nursing Program
Reynolds Community College

Tina Kilgore
Current Practical Nursing Student
Reynolds Community College

Patricia O’Berry, LPN, CLTCL.P.N.
Ambulatory Care
VCU Health Systems

Mariah Proffitt, RN/CIS
Clinical Analyst
Bon Secours Health Systems

Respiratory Therapy AAS

Paul Fox
Dean
Arts and Sciences
Danville Community College

Lisa Fritts, RRT, RCP
Manager of Respiratory Patient Care
Pediatric Connections/Thrive Skilled Pediatric Care

Ken-Nisha S. Tarpley, BSHA, RRT, ECMO
Specialist
Hunter Holmes McGuire VA Medical Center

Jessica Weirup
Respiratory Therapy Adult Shift Supervisor
Henrico Doctor’s Hospital

Welding CSC
Advanced Welding CSC

Robert Bradley
Owner/President
Atlas Steel Erectors, LLC

Bobby Bowles
Sales Representative
JRC Mechanical

Bryan Cole
Owner
Cole’s Welding Services, LLC

Danny Ekstrom
Welding Instructor
Richmond Technical Center

Carlos Savory
Dual Enrollment Adjunct Instructor
Reynolds Community College

Chris Traugh, DBA
General Manager of Manufacturing
Colonial Webb Contractors

Andrew Walker
Instructor
Reynolds Community College